ייפוי כוח מתמשך –
הדרך לשלוט בעתיד שלך

ייפוי כוח מתמשך הוא כלי משפטי שנוצר בשנים האחרונות שרק עורך דין בעל הסמכה ממשרד האפוטרופוס הכללי יכול להכינו ולהפקידו במשרדי האפוטרופוס הכללי.

מדובר במסמך משפטי המאפשר לכל אדם מעל גיל 18 לתכנן את עתידו, עוד בשלב בו הוא בעל יכולת ומסוגלות לקבל החלטות ולבצע פעולות באופן עצמאי לזמנים בהם הוא לא יוכל לעשות זאת (מפאת מחלות כגון דימנציה, מצבים סיעודיים, מצבים לא צפוים כגון תאונות ומצבי ביניים בהם אדם אינו מתפקד ברמה הגופנית או הקוגנטיבית).

מטרתו של יפוי הכח המתמשך היא להשאיר את השליטה בידיו של הממנה, לפחות באופן חלקי ובהתאם ליכולותיו ולא להפקיע ממנו את האפשרות להיות מעורב בקבלת החלטות הנוגעות לענייניו, כל עוד אפשר.

זהו כלי ייחודי שנבנה בהתאמה אישית לכל לקוח, כולל מעורבות של בני המשפחה ו/או מי שיקבע הממנה כמיופה כוחו, כך שההוראות, האחריות הנלווית והדרישות ברורים לכל המעורבים.

ביפוי הכוח המתמשך יכול הממנה להסמיך אחר לפעול בשמו בעת שהוא לא יוכל לקבל החלטות עבור עצמו (ובלשון החוק, יהיה מי ש"חדל להבין בדבר").

הממנה יכול לתת ייפוי כוח מתמשך לכלל ענייניו, ענייניו האישיים (כולל הרפואיים) עיניניו הרכושים או לחלקם ויכול אף למנות אנשים שונים לכל תחום.

על מיופה הכוח שנבחר (בהסכמה מראש) לפעול על פי הנחיות הממנה ברגע בו יכנס לתוקפו ייפויי הכוח המתמשך.

עניינים אישיים

תחת הכותרת שנקראת "עניינים אישיים" יכול לקבוע אדם הוראות בכל מה שנוגע לרווחתו האישית ולצרכיו היומיומיים, מקום מגוריו, אופן הטיפול בבריאותו, לענייניו הגופניים שאינם רפואיים (קוסמטיים, היגניים), הנפשיים והחברתיים.

תחת הוראות אלו ייקבע הממנה כי בעת הצורך, מיופה כוח יידאג לטיפול וסיפוק צרכי היומיום של הממנה, ידאג לשמור על אורח חיים בפאן הדתי לדוגמא, ככל שניתן, להמשך מגורים בבית האישי של הממנה (ככל וזה רצונו) והתאמתו לצרכים המשתנים ככל ויידרשו והן בטיפול בענייני בריאות (כגון מעקב רפואי שגרתי, בחירת מטפל מתחום מסוים) ועוד.

חשוב להדגיש כי אין זה אומר שמיופה הכח מחוייב להקדיש את זמנו באופן ישיר (בעצמו) לדאגה לכל האמור בייפוי הכוח אלא כי הוא זה שיידאג שהוראות ייפוי הכוח יקויימו אף אם הממנה נזקק לעזרת צד שלישי (כגון מטפל בתשלום או סיוע שניתן מהמדינה בצורת כח עזר וכדומה).

ייפוי כוח מתמשך בענייני רכוש

מינוי מיופה כח לענייני רכוש קובע הוראות לטיפול בנכסיו והתחייבויותיו של האדם הממנה. הממנה יכול לקבוע כי מיופה הכוח מוסמך לקבל בשמו החלטות עתידיות בהתאם לשיקול דעתו תוך שמירת האינטרסים של הממנה ויכול לפרט מהו רצונו באופן מדוקדק יותר באמצעות קביעת "הנחיות מקדימות" אשר יכולות לכלול בתוכן פירוט בקשר לעיתוי מימוש הנכסים ואופן המימוש לדוגמא.

יתרונות ייפוי כוח מתמשך על פני אפוטרופוסות

יפוי כח מתמשך אינו דורש החלטה של בית משפט בעוד מינוי של אפוטרופוס דורש פניה להליך משפטי, הגשת בקשות ואסמכתאות לבית המשפט המוסמך, ייפוי כוח מתמשך מופקד אצל האפוטרופוס הכללי ודרך הפעלתו נקבעת בהתאם לרצון הממנה ולחלופות הקבועות בחוק.

מניעת מחלוקות – כאשר אדם מביע מראש באופן נהיר וברור את רצונותיו למועד בהן יאלץ לקבל החלטות ולא יוכל לעשות זאת בעצמו, הרי שבני המשפחה לא צריכים להתחבט ולהתלבט ואף אם כל אחד מהם אוחז בדעה שונה, הרי שרצונו של הממנה נקבע על ידיו ולכן ההחלטות שיקבעו עבורו יהיו כפי שקבע או ברוח הדברים שנקבעו על ידו.

תהליך קל ופשוט ייפוי כוח מתמשך הינו הליך מהיר ונטול בירוקרטיה באופן יחסי ואופן הטיפול בממנה אינו מחויב בדיווחים תקופתיים לרשויות האפוטרופוס הכללי כשם שמחוייב אפוטרופוס עבור חסוי.

*האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין, הוא אינו המלצה והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום. האמור במאמר זה אינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בדרך כלשהי, בין משרד עו"ד קרן לוי בצלאל ובין המשתמש, משרד עו"ד קרן לוי בצלאל אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המובא באתר זה.

עסקאות מתנה – העברה ללא תמורה

העברה ללא תמורה של נכס מקרקעין, שהיא למעשה עסקת מתנה, בין בני משפחה, כפי שהוגדרו בחוק, היא עסקה משמעותית, בשווי כספי גבוה מאוד. לעסקה מסוג זה יש השלכות, לרבות בהיבט המיסוי ולכן יש לבצע אותה בצורה נכונה.

למאמר המלא »

גישור

הליך מקובל ליישוב סכסוכים, אשר שיטת המשפט הישראלית אימצה כחלק מייעול ההליך המשפטי, אשר מתנהל מחוץ לכותלי בית המשפט. גישור מתבצע בהסכמת הצדדים בלבד כאשר המגשר מסייע לצדדים להגיע להסכמות ולגבש את ההסכמות בין הצדדים בעצמם.

למאמר המלא »

בוררות

הליך הבוררות הוא הליך חלופי לבית המשפט, אשר נפתח בהסכם בוררות בין צדדים יריבים שמקורו בהסכם בין הצדדים או לחלופין הפנייה של בית המשפט והכנת הסכם בין הצדדים לבין הבורר לצורך יישוב המחלוקת שבין הצדדים.

למאמר המלא »

צוואה

עריכת צוואה וחשיבותה צוואה היא מסמך משפטי אשר בו קובע האדם, עוד בחייו, כאשר הוא צלול ומבין את השלכות החלטותיו, מי יירש את רכושו ונכסיו

למאמר המלא »

מדרגות מס רכישה

ביום 16.1.2023 עודכן גובה מדרגות מס הרכישה, בהתאם לשיעור עליית המדד הקבוע בסעיף 9(ג2) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג – 1963…

למאמר המלא »

תחומי עיסוקנו

משפט אזרחי מסחרי וליטיגציה

יפוי כח מתמשך

גישור

דיני מקרקעין

צוואות וירושות

בוררות

שירותים נוטריונים

דיני חברות

גביית חובות

יצירת קשר

אנחנו כאן בשבילכם

כתובת

הרוקמים 26, חולון, מרכז עזריאלי לעסקים, בניין C קומה 9

טלפון

03-5522490

נייד

050-9952031

keren.lblaw@gmail.com

פקס

153-509952031