עריכת צוואה וחשיבותה

צוואה היא מסמך משפטי אשר בו קובע האדם, עוד בחייו, כאשר הוא צלול ומבין את השלכות החלטותיו, מי יירש את רכושו ונכסיו לאחר מותו, בהתאם לרצונו והעדפותיו.

לכל אדם ניתנת האפשרות לערוך צוואה בה יצווה את רכושו למי שיחפוץ (לא בהכרח בני משפחתו) ובלבד שהדבר נעשה מרצונו החופשי, כאשר הוא מבין וצלול וללא כפייה.

ככל שאדם במהלך חייו מחליט לשנות את הוראות הצוואה שכתב, יכול הוא לעשות כן. צוואתו האחרונה של אדם היא הצוואה הקובעת. צוואה מאוחרת מבטלת את הצוואה שנערכה קודם לכן.

בחוק הירושה נקבעו ארבע דרכים לעריכת צוואה: צוואה בכתב-יד, צוואה בעדים, צוואה בפני רשות (שופט, דיין או נוטריון), וצוואה בעל-פה. למצווה נתונה הבחירה בנוגע לדרך עריכת הצוואה ואולם על מנת שהצוואה תהא תקפה יש לעמוד בתנאים המיוחדים לכל אחת מסוגי הצוואות. חשוב כי בכל אחת מהאפשרויות לעריכת צוואה המצווה יהיה כשיר וצלול וייתן את הוראותיו ללא השפעה ולחץ של אחר.

חשיבותה של צוואה להשארת "שלום" בין הירושים הינה גדולה עד מאוד ומתעצמת עם קיומן של משפחות מורכבות, חד הוריות, חד מיניות, משפחות שההורים אינם נשואים על פי דת וכדומה. בצוואה ניתן להכיל גם סעיפי התנייה שונים ליורשים ולקבוע כי הכסף שיינתן יוענק בתנאים (כגון: לצורך רכישת דירה בלבד, רק לאחר חתונה, רק לצורך לימודים אקדמאיים וכיוצא באלה)
קיימות אפשרויות עריכת צוואות נוספות כגון צוואה הדדית אשר טומנת בחובה יתרונות וחסרונות בהיותה מעין חוזה מחייב בין הצדדים בקשר עם הורשת רכוש המצווה על פי הוראות צוואה הדדית. בצוואה הדדית נפוץ להכניס סעיף בו בני זוג קובעים בצוואתם הוראה זהה המורה כי במקרה של פטירת אחד מהם, יועבר הרכוש כולו לבן הזוג הנותר בחיים ולאחר פטירת בן הזוג הנותר, יועבר הרכוש לילדיהם גם בצוואה הדדית ניתן לבטלה באופן חלקי ולאפשר לבן הזוג שנותר בחיים לעשות בחלק שלו ברכוש כרצונו, בהתאם להוראות החוק ולהוראות הביטול הנדרשות.
מה קורה כאשר אין צוואה?
במצב זה רכושו של הנפטר מחולק על פי הדין. לרוב, מחצית מרכושו לבן הזוג הנותר ומחצית רכושו שווה בשווה בין ילדיו. במצב זה עולות בעיות ובעיקרן התמודדות בן זוגו של הנפטר עם הצורך ב"ויתור" של ילדיו על חלקם בדירת המגורים. הדבר בעייתי ביותר במצבים בהם בנ הזוג פרודים (אך לא גרושים) ורצון הנפטר שלא להעניק לבת זוגו לשעבר רכוש לא יתקיים. בעיה נוספת שיכולה לעלות היא במצב בו הנפטר סייע לאחד מילדיו בעודו בחיים בכספים רבים ובעת פטירתו, יהיו זכאים כולם לחלקים שווים ברכושו, ללא התייחסות לכך שילד אחד קיבל בעודו בחייו חלק נכבד.

על מנת להימנע מהכשלים המתוארים (על קצה המזלג) במאמר זה וכשלים אחרים ולהימנע מהשארת ריב ומדון בקשר עם הממון הנותר אחר לכתנו, יש צורך בעריכת צוואה, התפורה למידותיכם, לצרכיכם ולרצונותיכם המשקפת נאמנה את רצונותיכם לאחר פטירתכם.
משרדנו מבין ומגן על צרכי הלקוח, על מנת להבטיח כי הנכסים יהיו בשליטתו ויגיעו לאן שרצה והתכוון.

*האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין, הוא אינו המלצה והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום. האמור במאמר זה אינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בדרך כלשהי, בין משרד עו"ד קרן לוי בצלאל ובין המשתמש, משרד עו"ד קרן לוי בצלאל אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המובא באתר זה.

עסקאות מתנה – העברה ללא תמורה

העברה ללא תמורה של נכס מקרקעין, שהיא למעשה עסקת מתנה, בין בני משפחה, כפי שהוגדרו בחוק, היא עסקה משמעותית, בשווי כספי גבוה מאוד. לעסקה מסוג זה יש השלכות, לרבות בהיבט המיסוי ולכן יש לבצע אותה בצורה נכונה.

למאמר המלא »

גישור

הליך מקובל ליישוב סכסוכים, אשר שיטת המשפט הישראלית אימצה כחלק מייעול ההליך המשפטי, אשר מתנהל מחוץ לכותלי בית המשפט. גישור מתבצע בהסכמת הצדדים בלבד כאשר המגשר מסייע לצדדים להגיע להסכמות ולגבש את ההסכמות בין הצדדים בעצמם.

למאמר המלא »

בוררות

הליך הבוררות הוא הליך חלופי לבית המשפט, אשר נפתח בהסכם בוררות בין צדדים יריבים שמקורו בהסכם בין הצדדים או לחלופין הפנייה של בית המשפט והכנת הסכם בין הצדדים לבין הבורר לצורך יישוב המחלוקת שבין הצדדים.

למאמר המלא »

מדרגות מס רכישה

ביום 16.1.2023 עודכן גובה מדרגות מס הרכישה, בהתאם לשיעור עליית המדד הקבוע בסעיף 9(ג2) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג – 1963…

למאמר המלא »

ייפוי כוח מתמשך

הדרך לשלוט בעתיד שלך – ייפוי כוח מתמשך הוא כלי משפטי שנוצר בשנים האחרונות שרק עורך דין בעל הסמכה ממשרד האפוטרופוס הכללי יכול להכינו ולהפקידו במשרדי האפוטרופוס הכללי.

למאמר המלא »

תחומי עיסוקנו

משפט אזרחי מסחרי וליטיגציה

יפוי כח מתמשך

גישור

דיני מקרקעין

צוואות וירושות

בוררות

שירותים נוטריונים

דיני חברות

גביית חובות

יצירת קשר

אנחנו כאן בשבילכם

כתובת

הרוקמים 26, חולון, מרכז עזריאלי לעסקים, בניין C קומה 9

טלפון

03-5522490

נייד

050-9952031

keren.lblaw@gmail.com

פקס

153-509952031