עסקאות מתנה - העברה ללא תמורה

העברה ללא תמורה של נכס מקרקעין, שהיא למעשה עסקת מתנה, בין בני משפחה, כפי שהוגדרו בחוק, היא עסקה משמעותית, בשווי כספי גבוה מאוד. לעסקה מסוג זה יש השלכות, לרבות בהיבט המיסוי ולכן יש לבצע אותה בצורה נכונה.

בעסקת מתנה במקרקעין בין בני משפחה, מעביר צד אחד המכונה: “נותן המתנהלבן המשפחה האחר המכונה: “מקבל המתנה" חלק מזכויותיו במקרקעין.

יש לשים לב שדרישת החוק היא ללא תמורה, דהיינו, לא הקניית בעלות תמורת תשלום כסף או שווה כסף אלא כמתנה שניתנת ללא צפי לקבלת תמורה בגין נתינתה. 

העברת זכויות במקרקעין הנעשית בתמורה ולו הקטנה ביותר או שווי כסף, לא תיכלל בהגדרה המשפטית של עסקת מתנה ולכן לא יחולו סעיפי הפטור הקיימים בחוק בגין חיוב במס שבח ורכישה.

הרציונל העומד מאחורי ביצוע עסקת מתנה בין בני משפחה משתנה בין מקרה למקרה. עסקאות שכיחות הן העברת דירה (או חלק ממנה) ללא תמורה בין הורה לילד, בין בני זוג בין אחים ובין סב לנכד.

לעיתים עסקאות מתנה מגיעות מהמקום האמיתי, רצון להיטיב עם מקבל המתנה ופשוט לתת מתנה.

תכנון מס עבור נותן המתנה 

נכון למועד כתיבת שורות אלו, מיסוי בגין דירה שנייה ומעלה בה מחזיק יחיד הינו גבוה משמעותית ממיסוי דירה יחידה ולכן אדם אשר יש בבעלותו דירת מגורים, צפוי לשלם מס רכישה בגובה 8% מערך הנכס הנרכש. 

אילו יעביר את דירתו לקרוב משפחה במתנה, יוכל להנות מהטבות מס בגין דירה יחידה ברכישה.

לעניין מס השבח, מי שבבעלותו יותר מדירה אחת (שתי דירות ומעלה, אשר נחשב על פי חוק ל"מרובה דירות"), המעוניין למכור אחת מהן, יחויב במס שבח בגין מכירת הדירה. ככל ויעביר לקרוב ללא תמורה את דירתו ויישאר עם דירה אחת הרשומה בבעלותו, לא יידרש לשלם 25% בגין השבח שצמח לו בגין הדירה (עד תקרת הפטור). 

ירושה בחייםהעברת דירה במתנה עשויה לסייע למנוע סכסוכי ירושה עתידיים פוטנציאליים ובכך יודע המעביר כי לא יהיה ליורשיו סיבות לוויכוחים המגיעים לפתחי בית המשפט לאחר יום פקודתו.

קיימות סיבות נוספות לביצוע עסקאות מתנה בין בני משפחה וכל אדם רשאי לשקול לבצע עסקת מתנה ולהעביר במתנה נכס או נכסים לקרוביו.

מומלץ בכל עסקה להתייעץ עם עורך דין בטרם ביצוע העסקה.

*האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין, הוא אינו המלצה והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום. האמור במאמר זה אינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בדרך כלשהי, בין משרד עו"ד קרן לוי בצלאל ובין המשתמש, משרד עו"ד קרן לוי בצלאל אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המובא באתר זה.

גישור

הליך מקובל ליישוב סכסוכים, אשר שיטת המשפט הישראלית אימצה כחלק מייעול ההליך המשפטי, אשר מתנהל מחוץ לכותלי בית המשפט. גישור מתבצע בהסכמת הצדדים בלבד כאשר המגשר מסייע לצדדים להגיע להסכמות ולגבש את ההסכמות בין הצדדים בעצמם.

למאמר המלא »

בוררות

הליך הבוררות הוא הליך חלופי לבית המשפט, אשר נפתח בהסכם בוררות בין צדדים יריבים שמקורו בהסכם בין הצדדים או לחלופין הפנייה של בית המשפט והכנת הסכם בין הצדדים לבין הבורר לצורך יישוב המחלוקת שבין הצדדים.

למאמר המלא »

צוואה

עריכת צוואה וחשיבותה צוואה היא מסמך משפטי אשר בו קובע האדם, עוד בחייו, כאשר הוא צלול ומבין את השלכות החלטותיו, מי יירש את רכושו ונכסיו

למאמר המלא »

מדרגות מס רכישה

ביום 16.1.2023 עודכן גובה מדרגות מס הרכישה, בהתאם לשיעור עליית המדד הקבוע בסעיף 9(ג2) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג – 1963…

למאמר המלא »

ייפוי כוח מתמשך

הדרך לשלוט בעתיד שלך – ייפוי כוח מתמשך הוא כלי משפטי שנוצר בשנים האחרונות שרק עורך דין בעל הסמכה ממשרד האפוטרופוס הכללי יכול להכינו ולהפקידו במשרדי האפוטרופוס הכללי.

למאמר המלא »

תחומי עיסוקנו

משפט אזרחי מסחרי וליטיגציה

יפוי כח מתמשך

גישור

דיני מקרקעין

צוואות וירושות

בוררות

שירותים נוטריונים

דיני חברות

גביית חובות

יצירת קשר

אנחנו כאן בשבילכם

כתובת

הרוקמים 26, חולון, מרכז עזריאלי לעסקים, בניין C קומה 9

טלפון

03-5522490

נייד

050-9952031

keren.lblaw@gmail.com

פקס

153-509952031