גישור

גישור הוא הליך מקובל ליישוב סכסוכים, אשר שיטת המשפט הישראלית אימצה כחלק מייעול ההליך המשפטי, אשר מתנהל מחוץ לכותלי בית המשפט. גישור מתבצע בהסכמת הצדדים בלבד כאשר המגשר מסייע לצדדים להגיע להסכמות ולגבש את ההסכמות בין הצדדים בעצמם.

יתרונות הגישור באים לידי ביטוי ביכולת להמשיך את היחסים העסקיים בין הצדדים לאחר סיום המחלוקת וזאת לאור העובדה שהצדדים, שהסכימו לפשרה המהווה את הסכם הגישור בין הצדדים, אינם בעמדת "מפסיד" ו"מנצח" היות והפשרה מושגת בהסכמה. 

 

הפנייה להליך גישור מייתרת את תשלום האגרה של בית המשפט (אלא אם הופנה באמצעות בית המשפט לגישור, במקרה כזה ניתן לבקש בסיום ההליך השבת האגרה). ומשכך, העלות תלויה במשך ההליך, כאשר החיוב הוא שעתי. 

המגשר הוא צד שלישי בלתי תלוי שתפקידו לנהל את ההליך בין הצדדים. להבדיל מבוררות, המגשר אינו בורר, וסמכויותיו אינן לקבוע קביעות שאינן בהסכמת הצדדים. למגשר אין סמכות לתת החלטה מחייבת לגבי הסכסוך בין הצדדים, הוא מחויב לנהל את ההליך בהגינות ותום לב. על המגשר חל איסור למסור מידע על דברים שנאמרים במסגרת הדיוניים אשר יכולים להתבצע בנוכחות כל הצדדים או במעמד צד אחד. 

הליך הגישור הוא הליך בלתי פורמאלי ומשכך המגשר אינו מחויב לדון במחלוקת שבפניו על פי דיני הראיות ואף לא על פי סדרי הדין הנהוגים. המגשר יכול להתייחס לראיות אשר במסגרת בית המשפט לא היו זוכות למשקל כלשהו ואף להציע פתרונות יצירתיים לסכסוך, אשר מתייחסים באופן פרטני לרצונות הצדדים וצרכיהם. בהמשך ישיר לאמור לעיל יש לקחת בחשבון שהליך הגישור הוא וולנטרי וכל צד יכול להחליט להפסיקו בכל מועד נתון ואינו מחויב להגיע להסכמות שאינן מקובלות עליו (להבדיל מבוררות ובית המשפט בהם אין לצד אפשרות להפסיק את ההליך מרגע שהחל).

הליך גישור שהחל כתוצאה מהפנייה של בית המשפט אינו מבטל את ההליך המשפטי, אלא דוחה אותו עד שהצדדים מגיעים לפשרה שנחתמת כהסכם בניהם או לחלופין, כאשר הצדדים לא מצליחים להגיע לפשרה המקובלת על כולם, הצדדים מופנים בחזרה לבית המשפט וממשיכים את ההליך המשפטי, מהמקום בו הפסיק או ממקום בו יש הסכם גישור חלקי.

דברים אשר נאמרים במהלך הליך הגישור הם חסויים ואסור לצדדים להשתמש בהם כנגד הצדדים האחרים אם הסכסוך לא הוכרע במסגרת הגישור. 

*האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין, הוא אינו המלצה והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום. האמור במאמר זה אינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בדרך כלשהי, בין משרד עו"ד קרן לוי בצלאל ובין המשתמש, משרד עו"ד קרן לוי בצלאל אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המובא באתר זה.

עסקאות מתנה – העברה ללא תמורה

העברה ללא תמורה של נכס מקרקעין, שהיא למעשה עסקת מתנה, בין בני משפחה, כפי שהוגדרו בחוק, היא עסקה משמעותית, בשווי כספי גבוה מאוד. לעסקה מסוג זה יש השלכות, לרבות בהיבט המיסוי ולכן יש לבצע אותה בצורה נכונה.

למאמר המלא »

בוררות

הליך הבוררות הוא הליך חלופי לבית המשפט, אשר נפתח בהסכם בוררות בין צדדים יריבים שמקורו בהסכם בין הצדדים או לחלופין הפנייה של בית המשפט והכנת הסכם בין הצדדים לבין הבורר לצורך יישוב המחלוקת שבין הצדדים.

למאמר המלא »

צוואה

עריכת צוואה וחשיבותה צוואה היא מסמך משפטי אשר בו קובע האדם, עוד בחייו, כאשר הוא צלול ומבין את השלכות החלטותיו, מי יירש את רכושו ונכסיו

למאמר המלא »

מדרגות מס רכישה

ביום 16.1.2023 עודכן גובה מדרגות מס הרכישה, בהתאם לשיעור עליית המדד הקבוע בסעיף 9(ג2) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג – 1963…

למאמר המלא »

ייפוי כוח מתמשך

הדרך לשלוט בעתיד שלך – ייפוי כוח מתמשך הוא כלי משפטי שנוצר בשנים האחרונות שרק עורך דין בעל הסמכה ממשרד האפוטרופוס הכללי יכול להכינו ולהפקידו במשרדי האפוטרופוס הכללי.

למאמר המלא »

תחומי עיסוקנו

משפט אזרחי מסחרי וליטיגציה

יפוי כח מתמשך

גישור

דיני מקרקעין

צוואות וירושות

בוררות

שירותים נוטריונים

דיני חברות

גביית חובות

יצירת קשר

אנחנו כאן בשבילכם

כתובת

הרוקמים 26, חולון, מרכז עזריאלי לעסקים, בניין C קומה 9

טלפון

03-5522490

נייד

050-9952031

keren.lblaw@gmail.com

פקס

153-509952031