בוררות

הליך הבוררות הוא הליך חלופי לבית המשפט, אשר נפתח בהסכם בוררות בין צדדים יריבים שמקורו בהסכם בין הצדדים או לחלופין הפנייה של בית המשפט והכנת הסכם בין הצדדים לבין הבורר לצורך יישוב המחלוקת שבין הצדדים.

הליך הבוררות הוא הליך חלופי לבית המשפט, אשר נפתח בהסכם בוררות בין צדדים יריבים שמקורו בהסכם בין הצדדים או לחלופין הפנייה של בית המשפט והכנת הסכם בין הצדדים לבין הבורר לצורך יישוב המחלוקת שבין הצדדים. 

חתימה על הסכם הינה דרישה מקדימה לקיומו של הליך הבוררות והוא מאגד בתוכו את הסכמות הצדדים בקשר עם אופן ניהול ההליך, סמכויות הבורר משך ניהול ההליך וכדומה. 

גם כאשר תיק מגיע להתדיינות בבית משפט, והשופט ממליץ לצדדים לנהל את הסכסוך ביניהם במסגרת בוררות, הרי שעם קבלת הסכמת הצדדים לכך, מוסמך השופט להעביר את התיק להליך של בוררות.

סיומו של הליך הבוררות הוא פסק בורר אשר מסיים את הליך הבוררות ומשמש כפסק דין בין הצדדים. את פסק הבוררות ניתן להביא לאישור לבית משפט. פסק בוררות שאושר כמוהו כפסק דין שניתן על ידי בית משפט. 

במקרה הצורך ניתן להגיש לביצוע במערכת ההוצאה לפועל את פסק הבורר, בדרך זהה לביצוע פסק דין של בית משפט.

להבדיל מפסק דין הניתן בבית המשפט, ברירת המחדל הנהוגה בהליכי בוררות, היא כי לא ניתן לערער על פסק הבוררות. על אף האמור, ככל והצדדים יסכימו בניהם מראש, במסגרת הסכם הבוררות או בהחלטה שייתן הבורר, ניתן לקבוע כי פסק הבוררות יהיה ניתן לערעור והצדדים יכולים להחליט האם הערעור יהיה בפני בורר אחר לבין ערעור ברשות לבית המשפט.

בהליך הבוררות אין אגרה (בבית המשפט נגבית אגרה בסך של 2.5% מסך התביעה) וככל שהסכומים שבמחלוקת גדולים יותר, העלויות הנלוות גבוהות בהתאמה. בהליך בוררות משלמים על זמן טיפול הבורר בתיק בלבד וללא חיוב מראש כאמור. 

לא פחות חשוב, הגורם אשר יכריע בסכסוך בין הצדדים הוא בורר שהצדדים מסכימים על זהותו (או על זהות הגורם שיקבע מי יהיה הבורר כמו לשכת עורכי הדין וכדומה). ולעיתים, להבדיל מבית המשפט, הבורר מקבל את הסמכות להכרעת הסכסוך מהצדדים עצמם (משמע נבחר על ידם ולא נקבע על ידי גורם חיצוני).

הרציונל בגישה לבוררות, הוא הליך מהיר יותר המאפשר להגיע לפתרון המחלוקות בזמן קצר יותר מאשר גישה לערכאות המשפטיות. כמו כן, העלויות של הליך הבוררות בד"כ נמוכות יותר מאשר ניהול הליך בבית המשפט. יתרון גדול נוסף הוא האופציה שהליך הבוררות יהיה דיסקרטי המתנהל באופן בו ההליך עצמו והפתרון המושג יהיו חסויים לציבור הכללי.

היות ולבורר יש זמינות גבוהה יותר מאשר לבית המשפט, ההליך מתנהל באופן מהיר ויעיל יותר וכך הצדדים מסיימים את המחלוקות בזמן קצר יחסית. 

האויירה נינוחה יותר והאפשרות להגיע ליישוב המחלוקת באופן נעים היא גבוהה. 

*האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין, הוא אינו המלצה והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום. האמור במאמר זה אינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בדרך כלשהי, בין משרד עו"ד קרן לוי בצלאל ובין המשתמש, משרד עו"ד קרן לוי בצלאל אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המובא באתר זה.

עסקאות מתנה – העברה ללא תמורה

העברה ללא תמורה של נכס מקרקעין, שהיא למעשה עסקת מתנה, בין בני משפחה, כפי שהוגדרו בחוק, היא עסקה משמעותית, בשווי כספי גבוה מאוד. לעסקה מסוג זה יש השלכות, לרבות בהיבט המיסוי ולכן יש לבצע אותה בצורה נכונה.

למאמר המלא »

גישור

הליך מקובל ליישוב סכסוכים, אשר שיטת המשפט הישראלית אימצה כחלק מייעול ההליך המשפטי, אשר מתנהל מחוץ לכותלי בית המשפט. גישור מתבצע בהסכמת הצדדים בלבד כאשר המגשר מסייע לצדדים להגיע להסכמות ולגבש את ההסכמות בין הצדדים בעצמם.

למאמר המלא »

צוואה

עריכת צוואה וחשיבותה צוואה היא מסמך משפטי אשר בו קובע האדם, עוד בחייו, כאשר הוא צלול ומבין את השלכות החלטותיו, מי יירש את רכושו ונכסיו

למאמר המלא »

מדרגות מס רכישה

ביום 16.1.2023 עודכן גובה מדרגות מס הרכישה, בהתאם לשיעור עליית המדד הקבוע בסעיף 9(ג2) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג – 1963…

למאמר המלא »

ייפוי כוח מתמשך

הדרך לשלוט בעתיד שלך – ייפוי כוח מתמשך הוא כלי משפטי שנוצר בשנים האחרונות שרק עורך דין בעל הסמכה ממשרד האפוטרופוס הכללי יכול להכינו ולהפקידו במשרדי האפוטרופוס הכללי.

למאמר המלא »

תחומי עיסוקנו

משפט אזרחי מסחרי וליטיגציה

יפוי כח מתמשך

גישור

דיני מקרקעין

צוואות וירושות

בוררות

שירותים נוטריונים

דיני חברות

גביית חובות

יצירת קשר

אנחנו כאן בשבילכם

כתובת

הרוקמים 26, חולון, מרכז עזריאלי לעסקים, בניין C קומה 9

טלפון

03-5522490

נייד

050-9952031

keren.lblaw@gmail.com

פקס

153-509952031